Skupina

Skupina Coldplay je post-Britpop/alternative rock kapela z Londýna ve Velké Británii, známá pro své rockové melodie a introspektivní texty. V počátcích byli ovlivěni interprety jako Oasis, Jeffem Buckleym, Travisem, U2, R.E.M, Pink Floyd, A-ha a v neposlední řadě také Radiohead.

Členové

Chris Martin (druhý zleva)
zpěv, keyboard, piano, akustická kytara, elektrická kytara, harmonika
Chris vyrůstal v Devonu. Už odmala vyťukával melodie na rodinném pianu. Nakonec dospěl ke kytaře a ve skupinach účinkuje od 15 let.

Jon Buckland (druhý zprava)
kytara, harmonika
Jonny pocházi z Moldu, města ve Walesu. Poprvé zvedl kytaru, když mu bylo 11. Ale až poté, co slyšel Stone Roses, začal brát hraní vážně.

Guy Berryman (vpravo)
basová kytara, syntetizátor, harmonika
Guy se narodil v městečku Fife, ve Skotsku, ale jeho rodina se později přestěhovala do Kentu. Guy začal hrát na basu ve 13 letech.

Will Champion (vlevo)
bicí, piano
Will se narodil v Southamptonu. Jeho oblíbenou činností je fandění místnímu Southampton F.C. na který nedá dopustit.

Historie (volný překlad z en.wikipedia.org/wiki/Coldplay, omluvte prosím případné chyby v textu)

Počátky
Prvními členy se stali Chris Martin s Jonem Bucklandem, kteří se setkali na londýské univezitě v září roku 1996. Zbytek roku strávili plánováním budoucnosti. Guy Berryman vstoupil do kapely, aniž by jestě veděl, jakým hudebním směrem se Coldplay uberou. 8.ledna 1998 se jako poslední přidal i talentovaný Will Champion. Champion vyrůstal hraním na piano, kytaru a píšťalu, ovšem Coldplay potřebovali bubeníka. Champion nastěstí nelenil a během krátké doby se na bicí naučil, ačkoliv s nimi neměl žádnou předchozí zkušenost. V tomto roce Coldplay začali pořádat malé vystoupení pro jejich příznivce v Camden Dingwalls. Coldplay ale chtěli více svobody a hlavně toužili nahrát svoje první demo. K tomu jim pomohl Chrisův kamárád z mládí Phil Harvey, jež se stal manažerem skupiny. A tak 18.května 1988 Coldplay vydali 500 kopií "Safety EP". Většina disků byla rozdána přátelům a nahrávacím společnostem, takže pouze 50 nahrávek nakonec zbylo pro veřejnost.

Parachutes (listopad 1999–září 2001)
V listopadu 1999 Colplay zaměřili svoje úsilí na své debutové album. O Nový rok kapela dokončila skladby "Yellow" a "Everything's Not Lost". Zahráli si na NME Carling Premier Tour (briská obdoba českých pořadů typu Eso, Meduza nebo T-music), kde byli představeni jako nové nadějné seskupení. Po třech demech bez výrazného hitu se prosadili až písní "Shiver", jež se umístila jako 35. v žebříčku TOP 40. To nejdůležitější mělo však ještě přijít. Historickým zlomem se stal červen 2000 a jejich vystoupení na festivalu v Glastonbury, kde uvedli průlomový hit "Yellow". Píseň doslova vylétla na britském žebříčku, vyšplhala se až na čtvrté místo a Coldplay se konečně dostali do podvědomí běžných občanů.
V červenci Coldplay vydali první skutečné album a vyhráli s ním britskou hitparádu. Přes velmi kladné přijetí u kritiků, byla jim občas vytýkána přílišná podoba s Radiohead. Písně "Yellow" a "Trouble" se začly pravidelně hrát na obou stranách Atlantiku. A třebaže nakladatelství původně přepovídalo náklad "pouhých" (pro srovnání: myslím, že posledního alba Support Lesbians "Midlife" se prodalo jen kolem 5000) 40 000 kusů, do Vánoc se stihlo prodat 1,6 milionu kopií jenom na britských ostrovech. "Padáky" nakonec byly oceněny i několika prestižními cenami.

A Rush Of Blood To The Head (říjen 2001–polovina 2004)
Hned v říjnu se Colplay vrátili do studia a začali pracovat na druhém albu. Mezitím kolovaly zvěsti, že kapela je na pokraji rozpadu a že toto album bude jejich poslední. Za velkého očekávání vydali v srpnu 2002 "A Rush Of Blood To The Head". Zajímavostí může být, že úvodní skladba "Politik" byla sepsána jako reakce na 11.září. Album obsahovalo několik populárních hitů, zejména pak "In My Place", "The Scientist" a "Clocks". Po vydání druhého alba se Coldplay začali více angažovat v charitativních projektech (Band Aid 20, Live 8), ale i politice (Chris Martin vystoupil proti válce v Iráku a podporoval demokratického kandidáta na prezidenta Johna Kerryho). Více než rok procestovali díky celosvětovému turné. Navštívili celkem pět kontinentů, opět si zahráli na festivalu v Glastonbury, kde si znovu vylepšili pověst zajímavými předělávkami známých písní ("Barbie Girl" od Aqua (skutečně doporučuji :) nebo např. "What a Wonderful World" od Louise Armstronga). Během rozšířeného turné natočili živé DVD a CD "Live 2003" v australském Sydney.
Chris Martin si ke konci roku 2003 potají vzal za manželku oskarovou herečku Gwyneth Paltrow. 14. května 2004 se jim poté v Londýně narodila holčička Apple Blythe Alison Martin.
A Rush Of Blood To The Head vyhrálo dvě ceny na Grammy Awards 2003 a skladba "Clocks" se stala Nahrávkou roku ve výročních cenách Grammy tentokrát za rok 2004.

X & Y (polovina 2004–současnost)
Rok 2004 byl pro Coldplay poměrně tichý. Odpočívali po turné a připravovali další album. 6.června 2005 se fanoušci dočkali, Coldplay uvedli "X & Y" a to okamžitě obsadilo první místo ve 28 zemích a stalo se druhým nejrychleji prodávaným albem ve Velké Británii.
X & Y mělo původně vyjít již ke konci roku 2004. Coldplay dokonce měli sepsáno něco přes 40 písní ("Ladder To The Sun", "World Turned Upside Down", "Pour Me" - představili je už během světového turné), ale nebyli spokojeni a rozhodli se, že raději znovu složí nové písně než aby vydali cd, se kterým by nebyli stoprocentně spokojeni. X & Y se nahrávalo více než 18 měsíců v osmi studiích v USA a VB (v Londýně, New Yorku, Chicagu, Los Angeles, Liverpoolu..).
Těsně před vydáním alba uspořádali několik "tajných" a naprosto vyprodaných koncertů, aby zjistili ohlas u publika.
Možná jste je zahlédli, pokud jste se dívali na začátku července 2005 na Live8, kde vystupovali jako druzí po U2. Zazpívali zde písně "In My Place", "Bittersweet Symphony" (od bývalé skupiny The Verve, kterou zastupoval Richard Ashcroft) a krásnou (i když trochu smutnou) píseň "Fix You". Do konce roku Coldplay hrají na turné v Evropě a Spojených státech (celkem asi 60 vystoupení).

Co bude dál?
Chris Martin prohlásil, že příští album by mělo být "rychlé, temné a těžké" a bez piana (tedy asi jako "Moses"). No, já si Chrise bez piana zatím neumím vůbec přestavit, takže se necháme překvapit. Každopádně Coldplay mají dostatek materiálu pro další desku a jak sami prohlásili, jsou doslova "hladoví" po novém albu.